zamek w mosznej
kamien slaski - palac
Pałac w Kamieniu Śląskim

Zanim powstał Pałac w Kamieniu Śląskim, pierwotnie w jego miejscu znajdował się zamek, będący częścią grodu rycerskiego, należącego do rodziny Odrowążów. Budowę zamku szacuje się na początek XII wieku (1104 rok). Na przełomie XVII i XVIII wieku należał on do rodu Larischów, i to wtedy został znacznie przebudowany i zaczął pełnić rolę pałacu. Pałac przetrwał II wojnę światową, choć został splądrowany przez Sowietów. Po wojnie istniał tam dom dziecka, a po roku 1958 pałac został przekazany stacjonującym w Kamieniu Śl. rosyjskim żołnierzom jako kwatera mieszkalna. W roku 1970 pałac został podpalony i zniszczony. Podupadające ruiny zostały przekazane Diecezji Opolskiej w 1990 roku. Po kilkuletniej renowacji pałac odzyskał swoją dawną świetność i blask.
kamien slaski - palac
Pałac Kamień Śląski
kamien slaski - palac
Widok z parku
kamien slaski - palac
Pałac
kamien slaski - palac
Widok z bramy dzwonów
kamien slaski - palac
Widok z parku
kamien slaski - palac
Pałac jesienią
kamien slaski - palac
Drzwi wejściowe
kamien slaski - palac
Główna wieża pałacu
kamien slaski - palac
Mniejsza wieża
kamien slaski - palac
Przypałacowa oficyna
kamien slaski - palac
Przypałacowy gościniec
kamien slaski - palac
Pałac
kamien slaski - sanktuarium
Sanktuarium Św. Jacka

Sanktuarium Św. Jacka w Kamieniu Śl. zostało ustanowione przez biskupa opolskiego w 1994 roku po zakończeniu odbudowy zniszczonego obiektu. W dawnym zamku w Kamieniu Śl. przyszedł na świat Jacek Odrowąż, było to roku 1183. Św. Jacek należał do zakonu dominikanów i za sprawą wielu cudów których dokonał za życia, został ogłoszonym świętym w 1594 roku. Komnata znajdująca się na pierwszym piętrze zamku, w którym Św. Jacek miał przyjść na świat, została przez dawnych właścicieli przemieniona w kaplicę. Teraz w Pałacu mieści się Sanktuarium Św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Na zdjęciu z lewej widok na komnatę sprzed pałacu.

więcej: sanktuarium św. Jacka ->> 
kamien slaski - park
Park w Kamieniu Śl.

Wokół Pałacu rozciąga się park o powierzchni około 6 hektarów. Powstał on w XIX wieku a zrewaloryzowany został w 1994 roku. W parku znajduje się słynna Brama Dzwonów, a uroczymi alejkami dojdziemy między innymi do Ogrodu Kneippa oraz Groty Solnej i ogrodu zimowego. Tuż przy wejściu głównym do zespołu pałacowo-parkowego, po lewej stronie znajduje się śliczny staw wraz z drewnianym mostkiem. Latem i wiosną w parku możemy spotkać pasące się zwierzęta hodowlane, a w stawie pływające kaczki. Cały park poprzeplatany jest licznymi alejkami, którymi dotrzemy do każdego obiektu w tamtejszym zespole.

więcej: opis i mapa parku ->> 
kamien slaski - park
Widok na Bramę Dzwonów
kamien slaski - park
Przypałacowy staw
kamien slaski - park
Widok na grotę solną
kamien slaski - park
Alejki w parku
kamien slaski - park
Wejście do parku
kamien slaski - park
Owce w parku...
kamien slaski - park
Liliowy zakątek
kamien slaski - park
Jajo w parku...
kamien slaski - park
Widok na gościcniec
kamien slaski - brama dzwonow
Brama dzwonów

Naprzeciw pałacu - w parku - została wybudowana tak zwana Brama dzwonów. Dzwony pochodzą z niemieckiej miejscowości Bochum i zostały podarowane przez tamtejszych redemptorystów. Budowę bramy w Kamieniu Śl. ukończono w 2012 roku. Na przygotowanej konstrukcji zostało zamontowanych aż 8 dzwonów, każdy o innej wadze i o innej barwie dźwięku. Najcięższy z nich waży prawie 3 tony, a dwa najmniejsze po 220-290 kg. Bramę zdobi napis: Laudate Dominum - "Uwielbiajcie Pana". Szczegółowy opis wszystkich dzwonów i krótką historię o nich przeczytasz klikając w poniższy link.

więcej: historia bramy dzwonów ->> 
kamien slaski - grota solna
Grota solna i ogród zimowy

Grota solna z tężniami solankowymi powstała w historycznej przyzamkowej piwnicy z pięknymi kamiennymi sklepieniami. Dawniej pomieszczenie to pełniło funkcję chłodni. Przechowywano w nim produkty żywnościowe. W okresie zimowym składowano tam bryły lodu, które utrzymywały stałą niską temperaturę pomieszczenia przez cały rok. W grudniu 2007 roku po wcześniej przeprowadzonych ekspertyzach pomieszczenia, urządzono w nim grotę solną z tężniami solankowymi. Charakterystyczną cechą groty jest jej specyficzny mikroklimat, dzięki któremu utrzymywane jest wysokie stężenie jodu i pierwiastków pochodnych.

więcej: grota solna ->> 
kamien slaski - grota solna
Wejście boczne do groty
kamien slaski - grota solna
Wnętrza ogrodu
kamien slaski - grota solna
Wnętrza groty solnej
kamien slaski ogrod kneippa
Ogród Kneippa

Zaledwie 300-400 metrów od pałacu w Kamieniu Śl. zlokalizowany jest uroczy ogród Kneippa. Atrakcją ogrodu są dwa deptaki wodne oraz jeden kamienny zbiornik z zimną wodą. Służą one do wykonywania kneippowskich zabiegów. W deptakach wodnych samemu można wykonać zabieg brodzenia w wodzie - tak zwane "deptanie wody", a kamienny zbiornik z zimną wodą służy moczeniu rąk. Wg zaleceń księdza jednym z najpiękniejszym zakątków jest ogród ziołowy, który stanowi naturalne środowisko sprzyjające terapeutycznym spacerom oraz inhalacji ziołowo-kwiatowych zapachów.

więcej: ogród Kneippa ->> 
kamien slaski
Ogrody Kneippa
kamien slaski
Kamienny zbiornik
kamien slaski
Deptak wodny
kamien slaski ogrod zielny
Ogród zielny

Nieopodal Sebastianeum Silesiacum znajduje się ogród ziołowy. Terapia zielna to jedna z metod terapeutycznych opracowanych przez Sebastiana Kneippa. Jest to jeden z pięciu głównych filarów terapii, w ramach której kuracjusze korzystają z aromato-terapetycznych spacerów po ogrodzie, podczas których poddawani są ziołowej inhalacji. W urokliwym ogrodzie uprawianych jest wiele rodzajów ziół, między innymi: lawenda wąskolistna, różne odmiany mięty, szałwia lekarska, rozmaryn lekarski, melisa lekarska czy cząber ogrodowy. Pozostałe atrakcje ogrodu zielnego to ścieżka Kneippa (do bosych spacerów), wypoczynkowa altana i woliera. Opis atrakcji ogrodu zielnego i film pod poniższym linkiem.

więcej: ogród zielny ->> 
kamien slaski
Uprawy ziół
kamien slaski
Ścieżki w ogrodzie
kamien slaski
Strumyk wodny
kamien slaski
Altana
kamien slaski
Uprawa lawendy
kamien slaski
Alejki w ogrodzie
kamien slaski apidomek uloterapia
Apidomek - uloterapia

Zaledwie kilkanaście metrów od przypałacowego stawu znajduje się apidomek, który wykorzystywany jest do uloterapii. Uloterapia to jeden z rodzajów apiterapii, który polega na przebywaniu w domku w bliskim otoczeniu pszczół, które nie mają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Dźwięki wytwarzane przez pszczoły, zapach miodu, propolisu, szum i inne elementy działają uzdrawiająco na organizm. Powietrze w ulu jest zjonizowane i antyseptyczne, doskonale działa na górne i dolne drogi oddechowe, jest wolne od wirusów, bakterii i grzybów oraz cudownie pachnie nektarem i woskiem.
kamien slaski gosciniec
Gościniec u św. Jacka

Gościniec u św. Jacka mieści się w dawnych budynkach gospodarczych zlokalizowanych bezpośrednio przed pałacem, tuż za bramą wejściową do zespołu pałacowo-parkowego. Jeden z budynków, dawniej przeznaczony był dla służby, a pozostałe to: stodoła, stajnia i wozownia. Kiedy w 1990 r. pałac wraz z zabudowaniami i przyległym parkiem przekazany został Diecezji Opolskiej, budynki te znajdowały się w bardzo złym stanie technicznym. Za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków zostały one wyburzone i na nowo odbudowane, zachowując swoją dotychczasowoą bryłę. Dawny budynek mieszkalny dla służby został zaadaptowany na cele hotelarsko usługowe.

więcej: Gościniec u św. Jacka ->> 
kamien slaski
Sebastianeum Silesiacum

Kilkadziesiąt metrów od Pałacu znajduje się Sebastianeum Silesiacum. Jest to nowoczesna placówka rehabilitacyjno - wypoczynkowa. Ośrodek dysponuje jedno i dwuosobowymi pokojami dla gości więc bez problemu możemy w Kamieniu Śl. pozostać dłużej niż na jeden dzień. Oprócz specjalistycznych poradni medycznych ośrodek zapewnia również ofertę rekreacyjną, np. nauka jazdy konnej, marsz z instruktorem Nordic Walking, przejażdżki rowerowe, basen, sauna, solarium oraz siłownia.

więcej: Sebastianeum Silesiacum ->> 
kamien slaski
Pokoje gościnne
kamien slaski
Widok z parku
kamien slaski
Widok z ogrodu
kamien slaski - lotnisko
Lotnisko i Silesia Ring

Tuż za parkiem w Kamieniu Śląskim znajduje się profesjonalny tor wyścigowy z boksami serwisowymi, budynkiem konferencyjnym oraz tarasem widokowym. Tor wyścigowy mieści się nieopodal pasa startowego lotniska, używanego w przeszłości przez Rosjan w celach wojskowych. Obecnie lądują tam tylko małe aeroplany. W sezonie na torze odbywają się wyścigi samochodowe, które ze względu na położenie Kamienia Śl. cieszą się dużym zainteresowaniem. Tor liczy ponad 3.6 km i posiada 15 zakrętów. Warto obejrzeć filmik w sekcji video, który pokazuje jak wielkim obiektem sportowym jest ten tor.

więcej: Silesia Ring ->> 
kamien slaski - lotnisko
Widok na pasy lotniska
kamien slaski - lotnisko
Widok na tor
kamien slaski - lotnisko
Wyścigi
kamien slaski - pole golfowe
Pole golfowe - Karolinka Golf Park

Tuż przy ogrodach Kneippa i tuż przy płycie lotniska w Kamieniu Śląskim zlokalizowane jest profesjonalne o wysokim standardzie pole golfowe Karolinka Golf Park. Jego budowę ukończono w 2018 roku. Wsród pięknie usytuowanych polan oraz zbiornika wodnego otoczonego sosnowym lasem, umiejscowionych jest 9 dołków. Na polu golfowym znajduje się również dom dla klubowiczów, sklep golfowy oraz restauracja z recepcją. Niebawem pole ma być rozbudowane do wersji pełnowymiarowej z 18-stoma dołkami. Spacerując w okolicy należy zachować szczególną ostrożność aby nie zostać zranionym przez uderzoną piłeczkę.

więcej: Karolinka Golf Park ->> 

opolskie-atrakcje.info.pl
© 2021