sanktuarium sw. jacka - kamien slaski

Sanktuarium św. Jacka

Najważniejszą częścią Sanktuarium św. Jacka jest kaplica, w której w 1183 roku przyszedł na świat św. Jacek. Kaplica ta została ustanowiona w XVII wieku dzięki staraniom hrabiny Magdaleny Kotulińskiej-Krzyszkowitz. Hrabina była wdową po Baltazarze Ludwiku von Larisch, dawnym właścicielu majątku. Niejako pierwszym architektem wystroju wnętrz kaplicy był syn hrabiny - Karol, który ufundował - bogato zdobiony srebrem - ołtarz. W takiej formie ołtarz przetrwał aż do roku 1857, kiedy to przeszedł gruntowną renowację.

Sanktuarium sw Jacka Kamien Slaski


Z rąk Larischów zamek przeszedł w posiadanie rodu Strachwitzów, którzy władali nim od XVIII wieku aż do zakończenia II wojny światowej. Gdy wojna dobiegała ku końcowi, pałac został opanowany przez sowietów, wtedy to kaplica św. Jacka została spalona i niemal doszczętnie ograbiona. Niestety większość cennych pamiątek bezpowrotnie przepadła. Kilkanaście lat później w roku 1970 pałac został podpalony. Obiekt przez następne kilkadziesiąt lat popadał w całkowitą ruinę. Nie znalazł się żaden inwestor, który byłby zainteresowany jego odbudową.Wtedy pojawił się pomysł przekazania obiektu w posiadanie Diecezji Opolskiej. Tak też i uczyniono i niemal od razu przystąpiono do jego odbudowy. Prace trwały 4 lata - więc tempo renowacji było niezwykle szybkie. Po zakończeniu prac udało się przywrócić tej budowli dawny pałacowy charakter. Kaplica została całkowicie odrestaurowana, odnowiono dawną oficynę, odbudowano wieżę i zrewitalizowano przypałacowy park. W dniu 14 sierpnia 1994 roku, kiedy to przypadała 400-tna rocznica kanonizacji św. Jacka, odbyła się uroczystość oddania do użytku zespołu pałacowo-parkowego w Kamieniu Śląskim, połączona z jej uroczystym poświęceniem.


Sanktuarium sw Jacka Kamien Slaski

Niestety, ze względu na skalę zniszczeń, kaplica św. Jacka nie odzyskała już dawnego wystroju. Obecnie kaplicę zdobi zabytkowy ołtarz pochodzący z miejscowości Siestrzechowice, nieopodal Nysy.


Na sklepieniu kaplicy znajdują się malowidła przedstawiające różne sceny z życia Maryi. Natomiast na ścianach kaplicy znajdują się obrazy świętych ewangelistów, a w samym prezbiterium przechowywane są relikwie świętych.


Zdjęcie powyżej przedstawia figurę św. Jacka w kaplicy Sanktuarium św. Jacka.


Nowość:
Poniżej ukazane są unikatowe zdjęcia sferyczne (360 stopni) z wnętrza kaplicy. W celu jak największej wygody, do oglądania zdjęć zaleca się kliknąć w prawym górnym rogu obrazka "Włącz widok pełnoekranowy [ ]". Potem można myszką obracać obraz w dowolnym kierunku, a także można go oddalać i przybliżać.Poniżej wnętrze kaplicy św. Jacka w Sanktuarium
(obraz możesz obracać myszką w każdym kierunku)Poniżej galeria zdjęć z wnętrza Sanktuarium
(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

sanktuarium sw. jacka - kamien slaski
Widok na Ołtarz w kaplicy Św. Jacka
sanktuarium sw. jacka - kamien slaski
Relikwie świętych w prezbiterium
sanktuarium sw. jacka - kamien slaski
Witraże w kaplicy Św. Jacka
sanktuarium sw. jacka - kamien slaski
Obrazy i malowidła