zamek w mosznej
zamek moszna
Zamek Moszna

Zamek Moszna jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Położony jest na Opolszczyźnie w miejscowości Moszna, która znajduje się w połowie drogi z Krapkowic do Prudnika. Według jednych źródeł nazwa wsi pochodzi od słowa moszna - w topografii oznaczającego dolinę, natomiast inne źródła informują, iż nazwa wsi związana jest z rodziną Moschin, która w XIV wieku przybyła w tę okolicę. Zamek Moszna w przeszłości należał do rodu Tiele-Wincklerów, a od roku 1972 aż do 2013, w jego murach swoją działalność prowadziło Centrum Terapii Nerwic.
więcej: galeria zdjęć i historia zamku >>
zamek moszna
Zamek Moszna
zamek moszna
Wejście do centrum
zamek moszna
Basen przy zamku
zamek moszna
Zamek w pełnej krasie
zamek moszna
Zamek nad wodą
zamek moszna
Tył zamku
zamek moszna
Wschodnie skrzydło zamku
zamek moszna
Tył zamku - środek
zamek moszna
Zachodnie skrzydło zamku
zamek moszna
Uroczy balkon na zamku
zamek moszna
Schodki na taras
zamek moszna
Zachodnie skrzydło
zamek moszna
Oranżeria
zamek moszna
Wnętrze zamku
zamek moszna
Malowidła wewnątrz
zamek moszna
99 wież i wieżyczek

Zamek Moszna najbardziej urzeka przybyłych turystów niezwykłą liczbą ślicznych wież i wieżyczek. W sumie jest ich wszystkich dokładnie 99. Nadają one tej budowli niezwykłego uroku, to właśnie dzięki nim zamek często jest określany jako "polski Disneyland" lub "bajkowy zamek". We wschodnim skrzydle zamku (zbudowanym w stylu neogotyckim), w najwyższej wieży znajduje się szkielet człowieka, który został tam umieszczony przez uczniów jednej z lokalnych szkół wiele lat temu, do dziś stanowi on jedną z atrakcji tego wyjątkowego zabytku.
zamek moszna
Wieża przy wejściu
zamek moszna
Wieżyczki...
zamek moszna
Szkielet w wieży zamku
zamek moszna
Remont zamku w Mosznej

W roku 2009 rozpoczął się wielki remont zamku w Mosznej. Pacjenci Centrum Terapii Nerwic, które miało tam swoją siedzibę, zostali przeniesieni do nowego ośrodka (więcej szczegółów na ten temat w dolnej części strony), a zamek niebawem przeobrazi się w luksusowy hotel. W pierwszej kolejności odnowiono oranżerię (jesienią 2008 roku), a zimą 2009 zakończył się gruntowny remont dachu (wymieniono ponad 4 700 metrów kwadratowych dachówki oraz 1000 metrów miedzi na wieżyczkach). Bajkowy zamek w Mosznej będzie wkrótce pełnił rolę turystycznej wizytówki Opolszczyzny.
zamek moszna
Odnowiona oranżeria
zamek moszna
Zamek podczas remontu
zamek moszna
Zamek wiosną 2011 roku
zamek moszna
Zamek Moszna w 2022 roku

W 2022 roku zamek w Mosznej zmienił się nie do poznania. Właśnie dobiega końca największy od ponad 100 lat remont zamku. Koszt rewitalizacji budowli wyniósł ponad 40 milionów złotych. Odnowiona została elewacja wokół zamku, to aż prawie 10 tys. m2 elewacji. Montowane jest nowe oświetlenie, a także wymieniana jest stolarka drzwiowa i okienna. Przy zamku remontowany jest taras widokowy, natomiast w parku powstają nowe alejki spacerowe. Nieco jaśniejsza fasada niż poprzednio nadaje niezwykłego uroku tej budowli. Przed samym zamkiem została również wyremontowana fontanna, teraz dzięki nowoczesnemu oświetleniu i nagłośnieniu jest to fontanna multimedialna (opis poniżej).
zamek moszna
Widok od przodu
zamek moszna
Zamek od tyłu
zamek moszna
Zamek w 2022 roku
zamek moszna - fontanna
Fontanna multimedialna

W maju 2022 został ukończony remont fontanny znajdującej się tuż przy zamku (od strony parku). Zamontowano tam aż 96 nowych dysz, które wyrzucają wodę na kilka metrów w górę. Dysze zaopatrzone są w wielobarwne podświetlenie, które dają niesamowity efekt (zwłaszcza wieczorową porą). O pełnych godzinach odbywają się wodne spektakle "woda - światło - dźwięk", którym towarzyszy nastrojowa muzyka z zamontowanego nowego nagłośnienia. Niewątpliwie jest to bardzo ciekawa atrakcja w Mosznej.
zamek moszna - wnetrza
Wnętrza zamku

Zamek Moszna jest udostępniony do zwiedzania "od środka" wszystkim zainteresowanym. W zależności od wykupionego biletu przewodnik oprowadzi nas po ściśle określonych salach i komnatach. Możemy zwiedzić między innymi: salę pod pawiem, bibliotekę, salę balową, gabinet hrabiego, kaplicę zamkową, jadalnię, kawiarnię, dwie wieże zamkowe, podziemne korytarze oraz kryptę. Bogata galeria zdjęć z opisem jest dostępna pod poniższym linkiem do podstrony witryny.
więcej: wnętrza zamku Moszna (bogata galeria zdjęć) >>
park moszna
Park w Mosznej

Zamek Moszna posiada również przepiękny - około 100 ha park w stylu krajobrazowym. Do parku prowadzi śliczna aleja lipowa, której wiek określa się na około 200 lat. Po obu stronach alei znajdują się kanały wodne, które w wielu miejscach parku przecinają urocze mosty. Zespół pałacowo-parkowy w Mosznej jest najcenniejszym tego typu założeniem w województwie opolskim. W parku znajduje się między innymi urocza Wyspa Wielkanocna (obsadzona kanadyjskimi choinami), na którą można się dostać przechodząc przez chiński mostek.
więcej: Park w Mosznej (galeria zdjęć i opis parku) >>
park moszna
Brama z gladiatorami
park moszna
Chiński mostek
park moszna
Wyspa Wielkanocna
park moszna
Jeden z wielu mostków
park moszna
Staw w parku
park moszna
Rododendrony
park moszna
Zamek Moszna i jego dawni właściciele

Dawni właściciele zamku Moszna pochowani są na cmentarzu w parku. Nekropolia rodu Tiele-Wincklerów znajduje się na niewielkiej polance, do której prowadzi aleja parkowa. Tuż przed grobowcami - na końcu tejże alei lipowej - znajduje się pomnik, który został wzniesiony Hubertowi Wincklerowi. Pomnik wystawił mu syn Franz Hubert. Blisko 3-metrowa postać z brązu została zdemontowana i zniszczona w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie znajduje się tam pamiątkowa tablica ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Centrum Terapii Nerwic.
więcej: historia rodu Tiele-Wincklerów >>
park moszna
Grobowiec Wincklerów
park moszna
Wśród tych drzew są groby
park moszna
Zniszczony pomnik
zamek moszna
Puzzle "Zamek Moszna"

Zamek Moszna już dawno temu zdobył międzynarodową sławę. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Śląska Opolskiego. O jego sławie świadczy chociażby fakt, iż w zagranicznych sklepach można nabyć puzzle "Moszna Castle", które przedstawiają właśnie zamek w Mosznej, obok innych najbardziej znanych budowli na świecie. Układanka składa się z 500 części i przeznaczona jest raczej dla dorosłych (ze względu na poziom trudności, a nie zawartość). Zdjęcie obok przedstawia ofertę jednego ze sklepów. Puzzle są również dostępne w polskich sklepach.
azalie - zamek moszna
Święto Kwitnących Azalii w Mosznej

Wiosną każdego roku w Mosznej jest organizowane Święto Kwitnących Azalii. Przybywają tu wówczas rzesze turystów z całego kraju aby podziwiać ten bajkowy zamek w otoczeniu wszelakich odmian azalii, które w tym okresie prześlicznie kwitną. W czasie tego święta można również posłuchać wybornej muzyki polskich i zagranicznych kompozytorów. Koncerty odbywają się na tarasie zamku w Mosznej oraz w jednej z sal wewnątrz. Oprócz części muzycznej na terenie zamku mają swoje miejsce również plenery malarskie i wystawy plastyczne.
azalie - zamek moszna
Alejka azalii przy zamku
azalie - zamek moszna
Kwiat azalii
azalie - zamek moszna
Krzewy z kwiatami
azalie - zamek moszna
Krzewy przy alejce
azalie - zamek moszna
Kwiaty obok oranżerii
azalie - zamek moszna
Krzew przy zamku
zamek moszna - stadnina koni
Stadnina Koni Moszna i hipodrom

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od zamku w Mosznej znajduje się znana w całym kraju Stadnina Koni Moszna. Hodowane są tu konie pełnej krwi angielskiej, które zaliczane są do grona jednych z najlepszych w kraju. Ich hodowlę w Mosznej rozpoczęto po II wojnie światowej w 1948 roku. Licznym turystom świadczy się tutaj wiele rozrywek, wśród nich są lekcje jazdy konnej, zwiedzanie stadniny i przejażdżki na kucyku dla dzieci. Nieopodal tej stadniny znajduje się również hipodrom Moszna, gdzie odbywają się między innymi zawody konne w skokach przez przeszkody.
zamek moszna - stadnina koni
Stadnina Koni Moszna
zamek moszna - stadnina koni
Konie na wybiegu
zamek moszna - hipodrom
Hipodrom Moszna
centrum terapii nerwic - moszna
Centrum Terapii Nerwic

Przez ponad 41 lat (1972 - 2013) w murach zamku w Mosznej swoją siedzibę miało Centrum Terapii Nerwic. W ostatnim okresie zamek nie spełniał już obowiązujących standardów i zaistniała konieczność przeniesienia placówki leczniczej do nowej lokalizacji. Wiosną 2013 roku pacjenci Centrum Terapii Nerwic przeprowadzili się z zamku do nowego ośrodka, który niezbyt fortunnie został wybudowany kilkaset metrów dalej w pobliskim parku. Budowa nowego ośrodka pochłonęła ponad 20 milionów złotych i jednocześnie może w nim przebywać do 130 pacjentów.

© 2021