zamek moszna - wnetrza

Wnętrza zamku w Mosznej


Wykupując bilet w recepcji można zwiedzić zamek od środka. Przewodnik oprowadzi nas po najbardziej reprezentacyjnych salach i komnatach tej budowli. Istnieje również możliwość zwiedzania dwóch wieży zamkowych oraz podziemnych korytarzy i krypty w ramach tak zwanego zwiedzania ekstremalnego. Zachęcam do obejrzenia zamku nie tylko z zewnątrz, ale także do poznania jego niezwykłych i tajemniczych sal od środka.


Sala pod Pawiem

Do Sali pod Pawiem dostaniemy się skręcając z westybulu w prawo - w kierunku skrzydła wschodniego, tam poprzez dwukondygnacyjny hall-sień, schodkami wchodzimy na drugi poziom i po lewej stronie znajdują się drzwi do sali.

Sala pod Pawiem dawniej nazywana była salą lustrzaną (lub konferencyjną). To tutaj damy stroiły się tuż przed balem. Obecnie w sali tej nie ma luster, gdyż zostały one zastąpione ściennymi malowidłami. W sali tej znajduje się również makieta Pałacu w Mosznej.


zamek moszna - sala pod pawiem zamek moszna - sala pod pawiem
zamek moszna - sala pod pawiem zamek moszna - sala pod pawiem
zamek moszna - sala pod pawiem zamek moszna - sala pod pawiemBiblioteka

Sala pod Pawiem łączy się bezpośrednio z zamkową biblioteką. Wykonując kilka kroków (tuż pod ryciną przedstawiającą pawia) przemieszczamy się do wielkiej biblioteki. Tutaj niemal dookoła pomieszczenia (z wyłączeniem okien), wzdłuż ścian rozstawione są biblioteczne szafy. Z tamtejszych czasów, w dobrym stanie, zachował się również drewniany, kasetonowy strop.


zamek moszna - biblioteka zamek moszna - biblioteka
zamek moszna - biblioteka zamek moszna - biblioteka


Sala balowa

Kilkanaście metrów od biblioteki umiejscowiona jest niewielka dwukondygnacyjna sala balowa. Sala posiada przeszklony, kasetonowy sufit, dzięki czemu jest w niej bardzo dużo naturalnego światła. Pomieszczenie zdobi marmurowy cokół (dookoła całej sali) oraz uroczy balkon. Obecnie w sali balowej znajduje się galeria obrazów.


zamek moszna - sala balowa zamek moszna - sala balowaGabinet Hrabiego

Nieopadal biblioteki znajduje się również były gabinet hrabiego, jedno z najważniejszych pomieszczeń zamku. Gabinet "pana" składa się z dwóch prostopadłych do siebie prostokątów, połączonych kilku-stopniowymi schodkami.

Tuż przy wejściu do pierwszej sali po prawej stronie znajduje się marmurowy kominek, a po lewej biurko hrabiego i foteliki. Z gabinetu rozpościera się przepiękny widok na park w Mosznej a także przyzamkową fontannę. Ściany gabinetu przyozdobione są licznymi obrazami.


zamek moszna - gabinet hrabiego zamek moszna - gabinet hrabiego
zamek moszna - gabinet hrabiego zamek moszna - gabinet hrabiego
zamek moszna - gabinet hrabiego zamek moszna - gabinet hrabiego
zamek moszna - gabinet hrabiego zamek moszna - gabinet hrabiegoKaplica zamkowa

Na najniższym poziomie zamku znajduje się kaplica luterańska, prowadzą do niej bardzo kręte schody. Kaplica jest jednonawowa z wąskim prezbiterium. Kaplica zawiera dwie empory (galerie): pańską (na bocznej ścianie) i chóralną (w tylnej części), a okna zdobią piękne witraże.

Niestety większość wyposażenia została rozkradziona przez radzieckich żołnierzy, w tym drogocenne organy. W czasie powojennej dewastacji kaplica pełniła rolę stajni dla koni (stąd bardzo zniszczone schodki od strony parku). Obecnie kaplica pełni rolę sali koncertowej.


zamek moszna - kaplica zamkowa zamek moszna - kaplica zamkowa
zamek moszna - kaplica zamkowa zamek moszna - kaplica zamkowaKawiarnia

Kawiarnia to jedno z większych pomieszczeń w zamku. Dawniej pełniło ono funkcję poczekalni, a nawet reprezentacyjnego salonu. Architektura w stylu angielskich zamków.

Krużganek z drzewa sandałowego oraz ogromny kominek (wykonany z piaskowca) i wysokie okna, to chyba najbardziej charakterystyczne elementy sali. Kawiarnia funkcjonuje do dziś, a kominek jest nadal użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.


zamek moszna - kawiarnia zamek moszna - kawiarnia
zamek moszna - kawiarnia zamek moszna - kawiarniaJadalnia

Jadalnia znajduje się w sąsiedztwie kawiarni, tuż przed wejściem do oranżerii od wnętrza zamku. Wnętrze jadalni ma charakter barokowy, a wielkie filary i łuki sklepień nadają temu pomieszczeniu niezwykłego klimatu. Do dziś pełni ono funkcję sali przyjęć.


zamek moszna - jadalnia zamek moszna - jadalnia


Hol - westybul oraz inne zdjęcia z wnętrza zamku...

Hol - westybul jest to najstarsza, środkowa częśc zamku, pochodząca z XVIII wieku. Westybul to inaczej przedpokój w pałacu, który pełni rolę reprezentacyjną. Moszeński hol - westybul charakteryzuje się dość niskim sklepienie kolebkowym oraz symetrią wnętrza. Jego sufit zdobi plafon, a do dziś w holu zachowana jest oryginalna posadzka.

Na poniższych zdjęciach ukazane są również schody przy recepcji prowadzące do górnych kondygnacji, sień zamku z największym w tej budowli kominkiem z piaskowca, malowidła na ścianie oraz zamkowe korytarze.


zamek moszna - wnetrza zamek moszna - wnetrza
zamek moszna - wnetrza zamek moszna - wnetrza
zamek moszna - wnetrza zamek moszna - wnetrza
zamek moszna - wnetrza zamek moszna - wnetrza