zamek moszna
zamek moszna
Zamek czy pałac w Mosznej?


Ta urocza budowla przez jednych nazywana jest zamkiem, a przez innych pałacem. A zatem jaka jest prawda?

Otóż większość znaków przemawia za tym, iż jest to pałac. Budowla nie zawiera ani murów obronnych, ani fosy i wałów, ani żadnych elementów warownych, nie została też wzniesiona w okresie średniowiecza tylko znacznie później, bo w XVII wieku.

Nie wiedzieć czemu, zdecydowanie częściej spotykamy się z określeniem Zamek w Mosznej niż Pałac w Mosznej. Obiekt ten określany jest zamkiem na wszystkich drogowskazach i tablicach informacyjnych wzdłuż tras dojazdowych do Mosznej, jak również i przed samym obiektem, dlatego i ja zdecydowałem się częściej określać go jako zamek, a nie pałac. Skoro zdecydowana większość internautów wyszukuje zamku, a nie pałacu w Mosznej, więc - być może niesłusznie - i ja uległem temu trendowi, na marginesie - nie da się skutecznie pozycjonować strony dla dwóch rozmaitych terminów i trzeba się w końcu na coś zdecydować.

Aby zwiedzić zamek i jego okolice wraz z otaczającym go uroczym parkiem w zupełności wystarczy nam kilka godzin (3-5), więc nie musimy się obawiać, że jadąc nawet z daleka, może nam zabraknąć czasu aby dokładnie go poznać.


zamek moszna Co i kiedy warto zobaczyć w Mosznej?

Oczywiście zamek można zwiedzać przez cały rok, ale ze względu na kwitnące azalie i różaneczki oraz park mieniący się wszystkimi barwami tęczy, zaiście bajkowy klimat panuje tam pod koniec kwietnia i na początku maja. Bez przesady można powiedzieć, że panuje tam bajkowa atmosfera i od razu się spostrzeżemy dlaczego zamek w Mosznej jest określany jako bajkowy zamek lub polski Disneyland. W okresie kwitnienia azalii co rocznie organizowanych jest wiele imprez w Mosznej, dlatego wiosna jest najbardziej atrakcyjną porą roku na odwiedzenie tego urokliwego zakątka Opolszczyzny.

Głównym celem wędrówek tysięcy turystów jest bez wątpienia sam zamek. Organizując się na miejscu w troszkę większe grupki możemy zwiedzić również jego wnętrza.

Nie wyobrażam sobie, aby będąc w zamku nie zwiedzić otaczającego go prześlicznego parku, który znajduje się dosłownie kilkadziesiąt metrów od niego. Alejki otoczone są kanałami wodnymi, a idąc główną aleją do samego końca, dochodzimy do niewielkiej polany, na środku której, pośród drzew znajduje się nekropolia Tiele-Wincklerów.

Dla osób, które mają troszkę więcej czasu na zwiedzanie, polecam dokładniej zgłębić uroki parku, z jego dwoma monumentalnymi bramami (jedna z gladiatorami, a druga ze lwami), z uroczymi stawami, kilkunastoma mostkami i wyspą wielkanocną. Nieopodal zespołu pałacowo-parkowego znajduje się również stadnina koni pełnej krwi angielskiej oraz hipodrom Moszna.

zamek moszna
Zawartość strony

Na stronie internetowej oprócz podstawowych informacji i dziesiątek zdjęć zamku chciałbym szczególnie polecić Państwu krótką historię rodu Tiele-Wincklerów, w dziale tym można się dowiedzieć komu zamek w Mosznej zawdzięcza swój obecny kształt i poznać kolejne etapy jego rozbudowy.

Starałem się Państwu bardzo dokładnie przedstawić wszelkie informacje na temat dojazdu do Mosznej, bardzo przydatne są zamieszczone na stronie mapki miejscowości Moszna oraz parku (na mapkach zaznaczone są wszystkie najważniejsze obiekty), dlatego bez najmniejszego problemu powinniśmy trafić do każdego ciekawego miejsca.

Dzięki internetowym nowościom - Google Street View - możemy spacerować wszystkimi ścieżkami i alejkami wokół zamku, jak i również po rozległym parku. Jest to niezwykłe udogodnienie dla tych, którzy w najbliższym czasie nie będą mogli tam przybyć osobiście, choć również i dla tych, którzy tam przybędą i zapoznają się wcześniej z tamtejszym terenem.

Dla niektórych Zamek w Mosznej to przepiękne architektoniczne dzieło, dla innych to uosobienie kiczu... no cóż, ponoć o gustach się nie dyskutuje, więc chyba najlepszym rozwiązaniem będzie jak każdy osobiście tam przyjedzie, obejrzy i sam oceni...

Inne ciekawe strony o Zamku w Mosznej

Internet zawiera mnóstwo stron i galerii poświęconych zamkowi w Mosznej, więc poniżej pozwolę sobie zamieścić kilka linków do tych bardziej wartościowych, gdzie możemy się doszukać wielu nowych informacji:

www.moszna-zamek.pl 
www.strzeleczki.pl/26/moszna.html