gora sw. anny
gora sw. anny
Koncepcja wybudowania nowoczesnego radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny liczy sobie już ponad 15 lat. W 2008 roku przez okoliczne tereny przeszło bardzo groźne tornado, wskutek którego setki domów zostało zniszczonych. Dodatkowo okazało się, że obszar tak zwanej Bramy Morawskiej (pomiędzy Karpatami i Sudetami) nie jest wystarczająco monitorowany przez krajowy system radarów.

radar meteorologiczny Z tego też powodu IMGW zdecydował się na rozbudowę ogólnopolskiego systemu meteorologicznego. Plan modernizacji dotychczasowych 8 radarów oraz budowy dwóch nowych (na Górze Św. Anny i w okolicy Mrągowa) opiewa na kwotę ponad 130 milionów złotych.

Wieloletnie opóźnienie w rozpoczęciu inwestycji na Górze Św. Anny spowodowane było zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców wsi oraz brakami w złożonej dokumentacji i pozwoleniami. Ostatecznie budowę rozpoczęto pod koniec 2022 roku od przygotowania solidnych fundamentów pod konstrukcję. Według założeń całkowita wysokość radaru ma wynieść około 50-ciu metrów, z czego 40 metrów stanowić będzie wytrzymała żelbetowa konstrukcja. Całość ma być gotowa na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Budowa znajduje się około 500 metrów od Miejsca Obsługi Podróżnych tuż przy autostradzie A4 (dokładnie naprzeciw pobliskiej Radiowo Telewizyjnej Stacji Nadawczej, której wysokość wynosi 83 metry nad poziomem terenu).


gora sw. anny - radary w polsce

mapa radarów w Polsce (powiększ) ->>

Wstępny projekt radaru zakładał możliwość udostępnienia go zwiedzającym, poprzez przygotowanie specjalnego tarasu a nawet budowy salki do prowadzenia zajęć dla uczniów okolicznych szkół. Niestety takie założenia projektowe znacznie podnosiły koszt inwestycji i komplikowały jego realizację. Ambitne plany legły w gruzach i obiekt na Górze Św. Anny nie będzie posiadał funkcji rekreacyjnej. Teren wokół radaru będzie ogrodzony i monitorowany a wstęp osobom nieupoważnionym będzie zabroniony.

Z tak wysokiej wieży zlokalizowanej na kilkuset metrowym wzniesieniu, widok rozpościera się nie tylko na dużą część Opolszczyzny, ale i również na sąsiednie województwa, tym bardziej żal, że tak wspaniałe krajobrazy nie będą dostępne dla zwiedzających.


mapa - gora sw. anny

Kliknij w mapę z lokalizacją radaru ->>

radar meteorologiczny - gora sw. anny
Radar meteorologiczny podczas budowy (2023 rok) - widok z autostrady A4
radar meteorologiczny - gora sw. anny
Radar meteorologiczny (2024 rok) - po ukończeniu budowy
radar meteorologiczny - gora sw. anny
Radar meteorologiczny - widok z MOP Góra Św. Anny
radar meteorologiczny - gora sw. anny
Radar meteorologiczny - widok z kilkunastu kilometrów
radar meteorologiczny - gora sw. anny
Radar meteorologiczny - widok z okolic MOP