gora sw. anny
gora sw. anny
Organizowane od 1764 r. obchody kalwaryjskie ściągały na Górę Św. Anny coraz więcej pielgrzymów, którym trzeba było zapewnić zakwaterowanie. Od samego początku obchodów, franciszkanie usiłowali wyprosić u rodziny de Gaschin budowę domu dla pielgrzymów. Sprawa budowy domu trwała w zawieszeniu do roku 1929. Wówczas to przedsiębiorczy o. Feliks Koss sam podjął się tej budowy. Na ówczesne czasy nowoczesny i okazały Dom Pielgrzyma został wybudowany w 1938 r. W dużym holu urządzono wystawę eksponatów Muzeum Misyjnego.

Koniec budowy zbiegł się z czasem szerzenia się idei nazistowskich i narastania fali szykan władz hitlerowskich wobec Kościoła katolickiego. Krótko po ukończeniu budowy budynek został przejęty przez władze niemieckie. Podczas II wojny światowej służył jako lazaret. Muzeum Misyjne skonfiskowano, a liczne eksponaty zgromadzone przez franciszkanów bezpowrotnie przepadły. Po wojnie franciszkanie odzyskali budynek, który do dzisiaj służy pielgrzymom i turystom jako baza kwaterunkowa.

Dom Pielgrzyma dysponuje 2, 3 i wieloosobowymi pokojami i zapewnia także całodzienne wyżywienie. Znajduje się w nim kaplica pod wezwaniem M.B. Anielskiej, dwie sale spotkań (sala św. Maksymiliana i św. Franciszka) oraz dwie jadalnie.

Źródło:
tablice informacyjne na Górze Św. Anny
dom pielgrzyma - gora sw. anny dom pielgrzyma - gora sw. anny
dom pielgrzyma - gora sw. anny dom pielgrzyma - gora sw. anny
dom pielgrzyma - gora sw. anny dom pielgrzyma - gora sw. anny