gora sw. anny
Gora Sw. Anny
Kilka słów tytułem wstępu...


Góra Św. Anny to najwyższe wzniesienie masywu Chełmskiego, góra widoczna jest z oddali, niemal z każdego zakątka Opolszczyzny i wznosi się na wysokość 406 m n.p.m. (względna wysokość to około 200 metrów). Miałem tę okazję aby wychowywać się u jej podnóży i pewnego dnia postanowiłem stworzyć stronę, która przybliży wszystkim zainteresowanym jej uroki. Mnie Góra Św. Anny urzekała od małego dziecka, i dlatego wierzę, iż Ci którzy postanowią odwiedzić to miejsce, będą do niego wielokrotnie powracać w przyszłości.

Jak już wcześniej wspomniałem, jest to miejsce wyjątkowe z kilku względów:
- religijnych (jest to miejsce święte, do tutejszego sanktuarium pielgrzymują tysiące wiernych)
- geologicznych (góra jest wygasłym wulkanem)
- historycznych (tutaj toczyły sie walki III Powstania Śląskiego).

Chciałbym Państwu przybliżyć, oczywiście w wielkim skrócie, historię tego urokliwego zakątka Opolszczyzny oraz przedstawić wszystkie najważniejsze obiekty, które warto tu zobaczyć, wraz z krótkimi opisami i bardzo bogatą galerią zdjęć.

Atrakcji turystycznych na Górze św. Anny jest tak wiele, iż na pewno na zwiedzanie możemy przeznaczyć cały dzień, bez obawy, iż będziemy się nudzić.


Gora Sw. AnnyCo warto zobaczyć na Górze Św. Anny?

Dla osób, które mają naprawdę niewiele czasu (około 1-2 godzin) polecam przede wszystkim zwiedzenie pięciuset letniej Bazyliki Św. Anny oraz rajskiego placu i groty lurdzkiej (wszystkie te miejsca są zlokalizowane kilkadziesiąt metrów od siebie, a zatem jest to plan minimum dla "cierpiących" na brak czasu).

Osobom, które planują tam spędzić trochę więcej czasu polecam zwiedzanie:

- kalwarii złożonej z 40 kaplic i kościółków, jest to niezwykle piękny kilkukilometrowy szlak zboczami Góry Św. Anny. Pokonanie całej drogi Męki Pańskiej zajmuje około 2 godzin (oczywiście zależy to od kondycji i tempa pielgrzymów)

- rezerwatu geologicznego, który zlokalizowany jest zaledwie kilkaset metrów od bazyliki, doskonale przygotowane w ostatnim czasie ścieżki dydaktyczne wraz z obszernymi opisami w miejscu dawnego krateru wulkanicznego, to najlepsza lekcja geologii w naturalnych warunkach

- Muzeum Czynu Powstańczego, to z kolei idealna lekcja historii, na której obejrzymy setki eksponatów oraz archiwalne zdjęcia. Wystawa wzbogacona jest materiałami audio-wizualnymi co doskonale przybliża i potęguje dramat powstańczych walk w rejonie Góry Św. Anny

- amfiteatru wraz z Pomnikiem Czynu Powstańczego, który stanowi jeden z najbardziej okazałych obiektów na Górze Św. Anny.

Dla tych, którzy zechcą tam spędzić jeszcze więcej czasu polecam szlaki turystyczne, które wiodą przez wyjątkowy Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny". Dla niesfornych dzieciaków "zmęczonych" historią polecam zjeżdżalnię grawitacyjną usytuowaną pomiędzy rezerwatem geologicznym a amfiteatrem.

Gora Sw. Anny
Zawartość strony

Na mojej stronie internetowej starałem się bardzo dokładnie przedstawić i opisać jak dostać się do poszczególnych miejsc (podstrona: Jak tam dojechać). Mam nadzieję, że przeróżne mapki: miejscowości czy też sanktuarium, rozwieją wszystkie wątpliwości i rozterki odnośnie wyboru trasy. Zachęcam do klikania w odnośniki do różnych podstron, gdzie znajdują się znacznie bogatsze opisy przedstawianych obiektów, możemy tam znaleźć unikalne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat oraz archiwalne zapisy wideo. Są to materiały warte obejrzenia, ukazujące zmiany na przełomie dwóch wieków.

Rozpoczęcie lektury polecam od krótkiej historii, która przybliży nam początki rozwoju tej niewielkiej miejscowości na szczycie góry, następnie proponuję zapoznanie się ze wszystkimi najważniejszymi obiektami i miejscami na Górze Św. Anny, a tych którzy zdecydują się odwiedzić to miejsce - do zapoznania się ze szczegółowymi mapami zaopatrzonymi w dokładne opisy.


Inne oficjalne strony internetowe o Górze Św. Anny

Jeśli ktoś szuka więcej informacji na temat bieżących wydarzeń, planowanych uroczystości, parku krajobrazowego, to zapraszam na inne oficjalne strony poświęcone Górze Św. Anny i tamtejszemu sanktuarium:

www.swanna.pl 
www.swanna.com.pl
geopark-goraswanny.pl
www.gsa-lesnica.pl